Які тэрмін падачы дакументаў у страхавую кампанію пры шкодзе па ОСАГО?

Які тэрмін падачы дакументаў у страхавую кампанію пры шкодзе па ОСАГО?

  1. пачытай дагавор наколькі я памятаю было 5 сутак
  2. наколькі я памятаю - 15 рабочых дзён з моманту ДТЗ, у вас яшчэ 5 поўных дзён, ідзіце встраховую і пішыце заяву на выплату
  3. У прынцыпе адказалі!
  4. 3 дня з моманту ДТЗ
  5. У адпаведнасці з п. 3 арт. 11 Закона аб АСАГА і п. 43 Правілаў ОСАГО, калі пацярпелы мае намер скарыстацца сваім правам на страхавую выплату, ён абавязаны пры першай магчымасці паведаміць страхоўшчыка аб надыходзе страхавога выпадку.
    Далей згодна з п. VII.41-42 Правілаў ОСАГО, запоўненыя бланкі паведамленняў аб ДТЗ павінны быць на працягу 5 рабочых дзён ўручаны або накіраваны заказным лістом з паведамленнем аб ўручэнні страхавой кампаніі кіроўцы, якая прычыніла шкоду.
    У выпадку, калі дарожна-транспартнае здарэнне адбылося ў аддаленых, маланаселеных або цяжкадаступных раёнах, прадугледжаная гэтым пунктам абавязак удзельнікаў дарожна-транспартнага здарэння па ўручэнні страхоўшчыку бланка паведамлення аб дарожна-транспартным здарэнні павінна быць выканана на працягу 15 рабочых дзён пасля дарожна-транспартнага здарэння.
    Але падача заявы пазней не з'яўляецца законнай падставай для адмовы ў прыёме заявы або выплаты па страхавым выпадку. Тэрмін даўнасці звароту ў страхавую кампанію не мінуў.
    Ёсць таксама пастанову на гэты конт Федэральнага арбітражнага суда заходне-сібірскага акругі ад 13 чэрвеня 2006 года, справа N Ф04-3373 / 2006 (23345-А03-36), у якім гаворыцца, што "адмаўляючы ў задавальненні пазову на падставе пункта 2 артыкула 961 грамадзянскага кодэкса Расійскай Федэрацыі ў сувязі з несвоечасовым паведамленнем страхоўшчыка аб надыходзе страхавога выпадку, суд не ўлічыў, што згодна з дыспазіцыі дадзенай нормы права гэта парушэнне дае страхоўшчыку права адмовіць у выплаце страхавой кампенсацыі толькі ў выпадку, калі будзе даказана, што Отсу насці ў страхоўшчыка звестак аб гэтым магло адбіцца на яго абавязкі выплаціць страхавое пакрыццё.
    Але страхавая кампанія ў сувязі з доўгім тэрмінам знаходжання пашкоджанага маёмасці без агляду можа сумнявацца ў абставінах страхавога выпадку (ступені пашкоджання МС). Гэта можа прывесці да павелічэння тэрмінаў самой выплаты, у сувязі з правядзеннем трасологической экспертызы (калі аўтатэхнічнай экспертызы, вырабленай на папярэднім сьледзтве апынецца не дастаткова). Па выніках экспертызы часам можа быць адмоўлена ў страхавой выплаце, толькі на падставе заключэння эксперта.
  6. Я працую ва ўсіх страхавых кампаніях масквы. Магу сказаць вам дакладна-ў плыні 15 дзён у страхавую.
  7. Заявіць трэба адразу, даць аўто на агляд на працягу не больш 5 каляндарных дзён, а ўсё документы- даведкі і т. П., Без абмежаванняў часу, таму што немагчыма прадбачыць калі будзе група разбору.
  8. У адпаведнасці з п. 42 Правілаў "самы кароткі тэрмін, але не пазней 15 рабочых дзён пасля ДТЗ"
Print Friendly, PDF і электронная пошта
Загрузка ...

Дадаць каментар

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны. Абавязковыя палі пазначаныя *