Bir fe'lning konyunkturasini qanday aniqlash mumkin?

Bir fe'lning konyunkturasini qanday aniqlash mumkin?

  • Глаголы 1 спряжения в русском языке оканчиваются на -ять, -еть, -ыть, -оть, -ать, -уть, -ть за исключением 11-ти следующих, которые для запоминания складывали в подобие считалочки: гнать, держать, вертеть, обидеть, видеть, слышать, ненавидеть, и зависеть, и терпеть, да еще дышать, смотреть. Ее озвучил герой фильма quot;Плюмбум или Опасная играquot;:

    Verbs tugaydi -y, -yat, -you, -im, -it, - ikkinchi konjugatsiyaga qo'llash.

    Ko'p o'lchovli fe'llarning toifalari quyidagilarni o'z ichiga oladi:

    Qochish. Ko'plikning uchinchi qismida, ushbu fe'l 1 bilan tugagan (ish). Uning barcha boshqa shakllari ikkinchi konjugejga tegishli.

    Istayman. Ushbu fe'lning ko'plik shakllari 2 konjugatsiyasini, birinchisiga xosligini ko'rsatadi.

    Bezrejit. Ushbu fe'l faqat ikkita shaklga ega. Birinchi konjugatsiya ko'plik (brejjut), ikkinchisiga - yagona (uchragan) uchinchi shaxsni nazarda tutadi.

    Hurmat qiling. Ushbu fe'lning yagona kuchi uchinchi shaxs 1 konkugatsiyasidir. Qolganlarning hammasi - ikkinchi.

  • Konjugatsiya - bu shaxsning va raqamlarning fe'lning shaklini (oxirini) o'zgartirish: Men qo'shiq aytaman, qo'shiq aytaman, qo'shiq aytaman, qo'shiq kuylaysan, qo'shiq aytaman.

    Bilguvchi birlashtirish, siz ko'rib yoki yozish, masalan xat E yoki I bilan fe'llarning uyushqoqlik urg'usiz tugallanmani yozish.

    Eslatib o'tamiz, rus fe'llarida ikkita konkugatsiya bor: I va II. Ammo, bundan tashqari, ko'plab fe'llar mavjud.

    Bir fe'lning konkugugini aniqlashning ikki yo'li mavjud:

    • Biz hozirgi yoki kelgusi davrda fe'lni birlashtiramiz. Konjugatsiyaning stressi shaxsiy tugashga to'g'ri kelsa, oxirida konjugatsiyani aniqlang. Shaxsiy tugatish - bu yuzni o'zgartirganda fe'lning oxiri.

    Yuz va raqamlar bilan almashtirilgan fe'llar shaxsiy tugashiga ega:

    Birinchi konkugatsiya (-y), -yet, -em, -e, -out (-yut). Oxirida biz E, Y, Y harflarini yozamiz

    Ikkinchi konjugatsiya -y, -y, -y, -em, -it, -at (-yat). Oxirida biz I, A, Y harflarini yozamiz.

    Misol uchun

    Dökme: Men to'kaman, to'kasiz, to'kadi, to'kib tashlaysan, to'kasiz, ular to'kishadi - men konjugatsiya qilaman;

    O'tirish uchun: o'tiraman, sen o'tirasan, o'tiradi, o'tirasan, o'tirasan - II konjugatsiya.

    Prefiksi bilan fe'llarni birlashtirganda "; qiyinchiliklar mavjud, chunki prefiks "; stressni oshiradi. Masalan: vystrych, vygovorit. Bunday hollarda, konsoli tomchi, va u holda fe'l yopishib kerak. Misol uchun: kesib - konjugasyon I - kesilgan, Men siz, biz Swifts, u kesadi, strizhesh, soch bor edi.

    Yoki: gapiring, gapirayapsizmi, aytayapsizmi - II konjugasyon.

    • Agar fe'lning tashvishsiz shaxsiy tugashi bo'lsa, fe'lni aniq belgilanmagan shaklga qo'ying ("nima qilishim kerak?" Degan savolga javob bering). Va oxiridan keyin qanday konkugatsiyaning o'zi aniq bo'ladi.

    Ikkinchi konjugatsiya это глаголы с безударным личным и окончанием на ить (-иться) в неопределенной форме (ездить, строить, кружиться, пениться и т.п.), кроме глаголов-исключений: стелить и брить, зыбиться и зиждиться (эти четыре глагола относятся I спряжению).

    Ikkinchi konjugatsiya Xet-7 fe'llari -et: xafa qilish, dosh berish, ko'rish, qaramlik, nafratlantirish, burilish, qarash.

    Ikkinchi konjugatsiya bu - nishon, eshitish, ushlab turish, haydash bilan tugaydigan fe'lning 4-dir.

    Birinchi konkugatsiya bularning hammasi bemalol tugamaydigan va yakuniy, -yat, -or, -yat, -yat, -ti, -t va hokazo. bilan tugaydigan fe'llardir. noaniq shaklda.

    Birinchi konkugatsiya bu fe'l-istisnolar: yotish va qirqish, ishg'ol qilish va qurishdir.

    • Suyuq fe'llar bularning birinchisida birinchi konjugatsiyaning shaxsiy tugashiga va ikkinchi konkugugiyaning ko'plikda bo'lgan fe'llari. Masalan, soch olish, qochish, istash: xohlayman, xohlaysan, istaydi, istaymiz, istaymiz, xohlashadi.
  • Konjugatsiya fe'lning o'zgarishini raqamlar va shaxslar bilan belgilaydi. Eshitlarni birlashtirish - rus tilini o'rganishdagi eng qiyin mavzulardan biri. Lekin, bu mavzuni tushunish uchun mutlaqo kerak, aks holda to'g'ri yozib bo'lmaydi.

    Bir fe'lning kon'yugatsiyasini aniqlashning dastlabki bosqichi, uning ta'siri tugaganligini tushunishdir. Bunday holda, bir fe'lning oxiriga e'tibor bo'lsa, fe'l kuchli holatda unli e tomonidan belgilanadi. Verbs birinchi yopish -em yilda tuslanish bor, em, -ete, Ym (-yut) aytganda, masalan, y (th) yoki taom, Quote; vedshquot; Quote; zoveshquot;. Verbs masalan, ikkinchi tuslanish yopish -im, -ish, -um, -ite, -Ular, -yat, bor, so'zlar Quote; spyatquot; Quote; gorishquot;.

    Agar fe'ldagi shaxsiy tugmachada aks etmasa, uning konkugatsiyasi infinitiv tomonidan belgilanadi, ya'ni boshlang'ich, noaniq shaklda. Agar chizg'ichning oxirida bo'lsa, unda ikkinchi konjugatsiyaning fe'llari sizning oldingizda. Quyidagi fe'llar istisnolardir: yotish, sochish, qurish va zybitsya.

    К 2му спряжению относятся также следующие глаголы с окончаниями на еть и -ать : гнать, смотреть, видеть, терпеть, зависеть, обидеть, ненавидеть, вертеть, слышать, держать, дышать. Этот список нужно просто запомнить, чтобы при написании не делать ошибки. Остальные же глаголы, не имеющие ударения в личном окончании являются глаголами первого спряжения.

    Birinchi va ikkinchi kontseptsiyalarning fe'llaridan tashqari, turli xil fe'llar mavjud. Ba'zi shakllar birinchi konjugatsiyaga muvofiq shakllanadi, boshqalari esa ikkinchi o'rinda turadi. Ko'plab olimlar orasida sharaf, istak, fe'l-atvor kabi qudratli fe'llar mavjud. Masalan, fe'l "istakot; yakka tartibdagi raqam birinchi konjugatsiya qoidalariga va ikkinchi konkugugun naqshiga ko'ra ko'plikda tuziladi.

  • Fiilni birlashtirish uning grammatik toifalaridan biri bo'lib, uning o'zgarishi raqamlar va shaxslar bilan belgilanadi. Konjugatsiyaga bog'liq ravishda rus tilida imlo qoidalari mavjud, shuning uchun konkugarning to'g'ri ta'rifi juda muhimdir.

    Rus tilida fe'llarning kon'yunjasini aniqlash uchun oddiy ko'rsatma:

    Bir fe'lning konyunkturasini qanday aniqlash mumkin?

  • Vujudning konkugatsiyasi maktabda aniqlanadi. Agar siz filolog yoki rus tili o'qituvchisi bo'lmasangiz hayotda bu bilim juda zarur emas. Qoida: fe'llarning konkugatsiyasi aniqlanmagan shaklda aniqlanadi.

    Bir fe'lning konyunkturasini qanday aniqlash mumkin?

  • Существует четкий алгоритм, благодаря которому можно верно определить спряжение глагола. Также важно запомнить ряд исключений, заучить все глаголы, склоняемые по-разному.Если окончание глагола находится под ударением, нужно поставить глагол в форму множественно числа третьего лица. Гласные в окончании слова сигнализируют о принадлежности глагола к 1 или 2 спряжению.Глаголы 1 спряжения имеют окончания ут (-ют), 2 спряжения -ат (-ят).Например, к 1 спряжению относятся глаголы читают, поют, цветут, а ко 2 висят, горят, лежат.Очень важно запомнить: определить спряжение по окончанию глагола множественного числа третьего лица можно только в том случае, если на окончание падает ударение.Если на окончание глагола ударение не падает, слово нужно перевести в неопределнную форму. Например: дышат дышать. Начальная форма отвечает на вопрос что делать, не имеет основных категорий. Она сохраняет только признак вида, а также по ней определяют возвратный ли глагол, переходный он или непереходный. Начальную (неопределнную) форму принято называть инфинитивом.Глаголы, имеющие безударное окончание в начальной форме ить, относятся ко 2 спряжению.Остальные глаголы относятся к 1 спряжению. Также нужно запомнить ряд глаголов, являющихся исключениями из правил.К глаголам 1 спряжения относятся следующие слова-исключения: бить, брить, вить, гнить, жить, зиждиться, зыбить, лить, пить, почить, стелить, шить, -шибить (ушибить, ошибиться), а также все глаголы, которые от них образованы.Ещ в школе все познакомились с лгкой считалкой, позволяющей быстро запомнить 11 глаголов, которые являются наиболее распространнными словами-исключениями из правила. Они не оканчиваются на ить, но тоже относятся ко 2 спряжению. В данном случае они перечислены по алфавиту: вертеть, видеть, гнать, держать, дышать, зависеть, ненавидеть, обидеть, слышать, смотреть, терпеть. Эти слова необходимо запомнить

  • Maktabda bu qoida doimo boshimdan uchib ketdi. Va aslida fe'lning konkugatsiyasini aniqlash juda qiyin emas. Biz fe'lni boshlang'ich shaklga keltiramiz, ya'ni. infinitive va belgilaydi. (agar infinitive nima qilish kerakligi haqidagi savolga javob beradi?) Agar so'zning oxiri va uni bartaraf etmasa, bu so'z ikkinchi konkugatsiyani ifodalaydi. Ikkinchi konjugatsiyada 11 fe'llari - istisnolar mavjud.

    Bizning she'rimiz bir oz boshqacha edi va ularni eslab qolish qiyin emas:

    Eshiting, ko'rib chiqing, xafa qilmang va nafratlanasiz. Nafas olish, tomosha qilish, tomosha qilish. Va qaram va toqat qiling.

    🙂 Qolganlari - barcha 1 konjugatsiya.

  • Чтобы правильно написать личные окончания глаголов, нужно правильно определить спряжения глагола, для многих школьников эта тема трудная, запутанная, но приходитс все равно учить, запоминать правила и исключения. Имеется два спряжения глагола -первое и второе.

    Bir fe'lning konyunkturasini qanday aniqlash mumkin?

    Bir fe'lning konyunkturasini qanday aniqlash mumkin?

  • Zamonaviy Rus tilida bor fe'llarning ikki kontseptsiyasi: I va II.

    Sizga shuni eslatib qo'ymoqchimanki, "fe'l" Bu erda tushunilgan nutqning bir qismi, tirnoqlarga javob berish;nima qilish kerak?"nima qilish kerak?" (va lotin, turi, "biz nima qilmoqchimiz?" va hokazo). Vizalar harakatni, davlatni, munosabatni bildiradi. Bir fe'l quyidagi xususiyatlarga ega bo'lishi mumkin:

    • garov (haqiqiy yoki faol, passiv yoki passiv * Zamonaviy lingvistlar o'rta muddatli kafillikni ajratadilar *),
    • mehribon (mukammal, nomukammal),
    • shaxs (birinchi, ikkinchi va uchinchi),
    • raqam (bitta, ko'plik),
    • vaqt (hozir, o'tmish, kelajak),
    • moyillik (indikativ, shartli yoki subjunktiv, majburiy) va
    • jinsi (erkak, ayol, o'rta).

    Vizual shuningdek "tranzitivlik / uzilish" kabi morfologik belgilarga ega bo'lishi mumkin; (Javobni yozmoqdaman - o'tish, men boraman - passiv emas), takrorlash / qaytarilmaslik; (Uzoq muddat kechirim so'ragan - qaytarib beriladigan, o'qiymiz - qaytarmaydigan).

    Quyida "fe'llarning konjugatsiyasi" - tushunish shaxslar tomonidan fe'llarning o'zgarishi (Men, siz, u, va boshqalar.) va raqamlar (singular va ko'plik). Lingvistlar shuningdek, fe'llarning kontseptsiyasi tushunchasiga ega; so'zning keng ma'nosida, fe'ldagi o'zgarishni ruhiy holat, vaqtlar, yuzlar va sonlarga ko'ra tushunishadi.

    Bir fe'lning konkugatsiyasini aniqlash uchun sizga kerak:

    • uni original shaklga o'tkazing (aks holda "undefined form", "infinitive" deb nomlanadi). Fiilning boshlang'ich shakli faqat turning belgilari, tranzitivlik / uzilish, qaytarish / qaytmaslikni saqlaydi. Masalan, ", tinglang" fe'lidan; boshlang'ich shakli "tinglash"; - "nafas olish"; " borish uchun "; - o'girish va boshqalar.
    • Fiildagi stressning tugashi yoki yo'qligini bilib oling?
    • "-it" so'ziga to'xtovsiz tugagan barcha fe'llar; 2-konjugatsiyasiga tegishli.
    • Bundan tashqari, 2-m konjugatsiyasi - fe'llarning 11-istisnolaridir, buni eslab qolishingiz kerak.

    Men bir vaqtlar maktabda yurishni o'rganishga majbur bo'ldim: "Men hisobladim":

    ta'qib qilish, nafas olish, qaramlik,

    видеть, слышать и обидеть,

    va hali sabr-toqat qilish,

    nafrat va tomosha qilish.

    Ta'kidlash joizki, ushbu fe'llarning barcha turlari 2-konjugatsiyasiga ham taalluqli bo'ladi.

    • barcha boshqa fe'llar 1-konjugatsiyasini bildiradi (bir nechta istisnolardan tashqari).

    Особо следует сказать о некоторых глаголах на quot;-итьquot;, в которых ударение приходится на конец слова: брить, стелить, почить, бить, вить, лить, пить, шить, гнить, жить, а также глаголы на -шибить (ушибить, ошибиться). Они относятся к 1-му спряжению.

    1-m konkugatsiyasiga o'tish uchun zybitsya kabi noyob fe'llarni kiritish odatiydir.

    fe'l conjugation davolash uchun nima bilguvchi () * I sifatida birinchi shaxs birlik fe'llarning yilda *, va II tuslanish so'nggi y (th bor) fe'lning konjugasyon oxirida to'g'ri yozish imkonini beradi:

    Bir fe'lning konyunkturasini qanday aniqlash mumkin?

    Rossiya esa PS * kabi 1-tuslanish qismi 2-borib shakllari, bir qismidir (shok negativ bilan) bir necha tartibsizlik birlashgan fe'llar bor: yugurib tanlang *.

  • Rus tili o'z negativ farq ikki birlashtirish, mavjud. , Oxiri -esh, -em, -ex, -ete, ym bor, -yut fe'llar birinchi konjugasyon va fe'llarga tegishli ekanini end -ish, -im, -um, -ite, -Ular bor - Yacht - ikkinchi konjugatsiyaga.

    Maktab paytlaridan qaysi qofiyani eslayotganimni eslash uchun istisnolar bor:

    Eshitish, ko'rish va xafa qilish uchun,

    Nafas va nafratdan qochish uchun,

    Watch, ushlab turing, aylantiring

    Va qaram va toqat qiling.

    Bu ikkinchi konjugatsiyaning fe'llari

  • Siz juda qiziq savol berdingiz, chunki rus tilida fe'llarning kontseptsiyasini belgilash bo'yicha ko'p tortishuvli va chalkash savollar mavjud. tili.

    Amaliyot shuni ko'rsatadiki, ko'pchilik fe'llarning konkugatsiyasini aniqlashni qiyinlashtiradi.

    Vizual toifalarni o'rganish asoslari odatda boshlang'ich sinflarda belgilanadi. Va bu erda fe'lning konkugatsiyasini aniqlash qobiliyatini shakllantirishda o'qituvchi xato qilishni kutishadi.

    Ehtimol, bu rus tilidagi darsliklarda ham edingiz. yoz. boshlanishi uchun. mavzuni o'rganishdagi maktablar Dastlabki fe'lni konjugatsiya qilish glasni o'z ichiga olgan mashq taklif qildi. perkussion shaxsiy tugmalari bilan shaxsiy shakllaridan birida.

    Qizig'i shundaki, birinchi qarashda bunday fe'lning shaklanishini aniqlash juda oson:

    shok odamni tanladi. tugatish va konjugatsiya deb ataladi.

    Afsuski, darsliklarda juda ko'p qo'llaniladigan fe'llarning 1 muhim elementi yo'q (ishlatish, istash) va fe'l-atvorli fe'llar (ber, bor), ya'ni:

    ularning shaxsiy shakllari bo'yicha, ular ham perkussiya tugunlari bor (ular ishlaydi, istaydi, berish, taom).

    Hatto 1 muammosi 4 sinfida allaqachon mavjudligini bilganingizdan hayron qolasiz, fe'lning morfologik tahlillari nafaqat shaxsiy, balki shaxsiy. o'tmishda shakllantiradi. vaqt. yoki majburiy kayfiyatda. Bunday holda, glitch qilish odat tusiga kiradi. 3 th yuzidagi pl. h., lekin shuni yodda tutish kerakki, shaxsan shaxsiy fe'llarda. shakllar faqat 3-sonli shaxslarning bir shakli mavjud. h (yorug'lik, shovqin, uyqu).

    Maktabda kontseptsiyaning ta'rifi 2 yo'nalishida ishlatiladi:

    Agar til vazifa sifatida 1) tuslanish agar so'z qismlari sifatida morfologiya com Yashir fe'l;

    2) konvertatsiyasini ortografik zarurat deb atash mumkin.

    Konkugatsiyaning shokka asoslangan shaxsiy bitiruvchilari tomonidan belgilanadigan qulaylik, afsuski, o'qituvchining kon'jugatsiyani faqat stresssiz fe'llar uchun ishlab chiqishiga qaratadi. shaxsiy bitiruvchilar (matn terish ehtiyoji bo'yicha ishlaydi), shuning uchun bolalar xohish-istasiz yoki o'z xohish-istamasdan shakllantiradigan mahoratga ega bo'lishadi. boshida. Bu fe'lning urma shaklida bo'lganligini tekshirib bo'lmaydi. shaxsiy. Bitiruvchilar.

    Такое упрощение, как правило, продолжается и в среднем звене. Представьте себе, какое чувство Вы бы испытали, если бы учительница по рус. яз. поставила бы Вашему ребнку quot;2quot; только за то, что тот начал определять спряжение с поиска у глагола ударн. личного окончания?

    Shunday qilib, ko'pchilik maktab bitiruvchilari quyidagi savolga javob beradilar:

    Bir fe'lning konyunkturasini qanday aniqlash mumkin?

    Ko'pchilik javob beradi:

    Bir fe'lning konyunkturasini qanday aniqlash mumkin?

    Bunday javob, ularning aql-idrokiga ishora qiladi Men birinchi bosqichni yaratmadim, bu esa zarbani aniqlashni talab qiladi. shaxsiy tugatish.

    Кроме этого, существует ещ 1 сложность определение спряжения у приставочных образований от глаголов исключений. Конечно, в школьных учебных пособиях имеется информация о том, что приставка не влияет на спряж. глагола, однако систематического подхода к формированию навыка определения спряжения у такого рода глаголов нет из-за отсутствия универсального алгоритма и специально подобранных упражнений.

    An'anaga ko'ra, fe'lning konyuntsion ta'rifi 2 bosqichlarini o'z ichiga oladi:

    1) Shaxsiy. oxirigacha gl. 1-X va 2-konjugatsiyalari faqat stress ostida aniq belgilanadi. Buni amalga oshirish uchun, u shaxsiy ekanligini aniqlashingiz kerak. oxirigacha gl. zarba yoki yo'q.

    2) Agar odamning stressi bo'lsa. oxirat tushmaydi, keyin kontseptsiya fe'llarni ajratib bo'lgandan keyin infinitiv tomonidan belgilanadi.

    Ushbu mavzuga doir ba'zi tadqiqotchilar nimani taklif qilishlarini xohlaysizmi? Ular konjugatsiyani aniqlashda faqatgina e'tiborga olish kerak deb hisoblaydilar:

    • fe'l-istisnolar;
    • ifodalangan fe'llar;
    • Arxaik konjugatsiyada fe'llar.

    Lekin ularning prefiksiga va postfix variantlariga e'tibor berish kerak.

    Konkugatsiyani aniqlashda prefiks prefiksli fe'llarga ehtiyot bo'lish kerak, chunki ko'pincha bu kabi glitch shakllarida. stol ustidagi konsolda saqlanadi, ammo unprimed analogda u oxiriga o'tishi mumkin:

    Высидеть высидят; ср. сидят

    Выбежать выбегут; ср. бегут

    Выдать выдадут; ср. дадут

    Shunday qilib, konkugugni aniqlash algoritmi. gl. shunga o'xshash bo'lishi kerak:

    Veksual shaklni aniqlang.

    • Agar gl. qon tomirlari bor. shaxsiy. (1-chi shaxs tashqari) ajratilgan (iloji bo'lsa) old va postfix so'nggi va bespristavochnaya shakli tartibsizlik va hokazo birlashgan guruh kiritilgan emas ekanligiga ishonch hosil qiling. shok bilan shaxsiy. (ish, istak) va fe'l-atvorli fe'l-atvor (ovqatlanish, berish).

    Konjugatsiyani aniqlang.

    • O'tmishda bo'lgan fe'l. vaqt, lord. yoki shartli kayfiyat, shuningdek boshida. 3-ga joylashtirilgan shakl. ko'pchilik. h, chunki, masalan, cheksiz chinqiriq, o'tirishlar (o'ynash, qichqirish, o'tirish) ko'pincha ikkilanmasdan, 1-mu konjugatsiyasiga bog'liq.

    Agar gl. bir zarba bor. shaxsiy. 1 bo'limiga qarang.

    • Ch. bezudar bilan. Shaxsiy tugash bilan, agar bo'lsa, oldingi belgini qoldiring va tugashini tekshiring. Agar tugatish chorvani ko'rsatsa, 1-ga qarang.

    Qolgan sirlar. stresssiz odam bilan. oxirida qo'ying. shakli.

    • Ayrim (iloji bo'lsa) oldingi va postfiks (-s) ni ajratib oling va bu qat'iylik yoki yo'qligini aniqlang. chiqarilgan. yoki yo'q.
    • Qaysi unli tovlamachilik bazasini tugatganiga qarab, istisno bo'lmagan ch ning konjugatsiyasini aniqlang.

    Shuni e'tiborga olishni istardimki, ikkinchisi. konjugatsiyani aniqlash bosqichi. gl. bu ham ishlatiladi:

    • fe'lning nima bilan tugaganini toping.

    Lekin bu kamroq muvaffaqiyatli bo'ladi, chunki u 2 tushunchalari bilan aralashuvga olib kelishi mumkin:

    • infiniti (-s) qo'shilishi;
    • unda infinitive tugmalari (-at, -et, -it va boshqalar). Buning natijasi shundaki, bu infinitive affixni to'g'ri ajratish mumkin emas.

    misollar:

    Suvli, yaltiroq, qor yoqqanda, qorli qorday oppoq do'stlar bilan bir qatorda bolalar bo'ylab yugurdi bir bahor quyoshi yalang'ochlanganida.

    Konjugatsiyani aniqlang. ch ...

    1. O'tishdi Ch. o'tmish shaklida. vaqt, pl. h ..
    2. Orqaga boring 3 f. ko'pchilik. h) Shaxsiy tugatish zarbasi. Konsolsiz shakl: ishlaydigan.

    Yugurish ajratilgan fe'lning shakli qochish.

    xulosa: bo'ylab yugurdi juda ko'p fe'lning shaklidir.

    Birodar kechiktirildi ishda.

    Ta'rif. konjuge qilingan. ch ...

    1. U kechiktirildi Ch. o'tmish shaklida. Chor U h, Men. mehribon.
    2. Geciktirildi 3 f. ko'plik Shaxsan. oxirgisi yo'q.
    3. Ch. boshida. shakl to'xtab qoling.
    4. Alohida prefiks va postfiks ushlab turing.

    Fe'l ushlab turing 2-sonli fe'lning fe'l-istisnolari.

    xulosa: kechiktirildi formasi ch. 2 ta natija (istisno).

    O'rganish Bu yurish yurakdan.

    Ref ni tanlang. ch ...

    1. O'rganish lord ko'rinishidagi fe'l. moyillik pl. h ..
    2. O'rganish 3 f. ko'plik Shaxsiy tugatish bosimsiz.
    3. Boshlandi. shakl eslab qolish.
    4. Konsolni ajratish o'rganing. Ch. istisno berish emas.
    5. Infinitive tugunlari asoslari -i. Ch. 2-son.

    xulosa: eslab qolish formasi ch. 2-konkugatsiya.

    Shunday qilib, siz tushunganingizdek:

    1) til mashqlarini nafaqat o'zgarmagan Ch bilan, balki o'z ichiga oladi. nast qiyofasida. yoki oddiy kelajak. vaqt, shuningdek, boshqa shakllar bilan, murakkab prefiks va postfikslar;

    2) infinitivning asosini belgilash qobiliyatini amalda bajarishi kerak. bezudarn bilan. shaxsiy. cheklangan ovozli tovush yordamida konjugatsiyani aniqlash uchun tugatish.

  • Rus tilida fe'llarni birlashtirishga qaratilgan mavzudagi eng qiyin va bosh karıştırıcılardan biri, hatto talabalar uchun ham. Fiilni konkugatsiya qilishning aniq ta'rifi, uni aniqlash uchun tushunarli algoritm bilan osonlashtirilgan, diagrammada tasvirlangan:

    Bir fe'lning konyunkturasini qanday aniqlash mumkin?

    Rus tilida murakkab masalalarni o'rganish uchun ingl. Va intellektual idrok qilish uchun oddiy va istisno qoidalarni o'rganish kifoya. Vujudning konkugatsiyasining aniq ta'rifi kelajakda fe'llarning barcha qismlarini noto'g'ri yozmasdan to'g'ri yozishga imkon beradi.

    Ishbilarmonlarning birlashuvini aniqlashning eng oddiy usuli so'zlarni oxiridan ajratishdir:

    • Men konjugatsiya: tugatish -uy / -yut
    • Ikkinchi konkugatsiya: tugatish-y / yy

    Rus tilida konkugatsiyaning batafsil ta'rifi quyidagi qoidalarni yodda saqlab olishdir: bu konjugatsiyaning qanday turlari ishlatilganligi, I-II yoki II-chi:

    1. Ударение в словах I спряжения падает на окончание, чаще всего на -ут/-ют (нервничают, погибают, бегут, скажут),

    va II kontseptsiyadagi so'zlar -t / yyyyga to'g'ri keladi (beckon, give, lie)

    1. Stress oxiriga to'g'ri kelmasa: infiniti shaklini toping (noinsoniy shaklda - u fe'lning II konjugatsiyasi: ko'chirish, tikish). Istisnolar quyidagilardir: qirqish, joylashtirish, qurilish, zybitsya (I konjugatsiya)
    2. Oxir-oqibat, stress stresssiz bo'lib qolmaydi, fe'l -et / -at (I fe'l konjugatsiya) tugaydi.

    Istisnolardan: istak, qaramlik, nafrat, burilish, nafratlantirish, nafas olish, haydash (II konjugatsiya)

  • Mahalliy rus tili qoidalar murakkabligi bilan ajralib turadi. Bu erda fe'lni konjugatsiya qilish bunday deyiladi.

    Verbsda faqat ikkita konjugatsiya mavjud: birinchi va ikkinchi. odatda, fe'l bir nechta nom va shaxs bilan bog'liq - men, sen, u, ular, biz, biz. Ko'rib turganimizdek, fe'l, aniqrog'i, uning tugashi turli xil ismlarda ishlatilgan bo'lsa, o'zgartiradi: men ketdim, u ketdi, sizni tark etdi.

    Shunday qilib, bir fe'lning kontseptsiyasi uning yuzi va sonidagi o'zgarish degan xulosaga kelish mumkin. Va keyin biz fe'lning oxiriga qaraymiz. Bu holatda fe'l noaniq shaklda bo'lishi kerak, ya'ni u qanday shaxsga tegishli ekanligini aniq bilmasligi kerak:

    Ko'rayapman - ko'rish, eshitish - eshitish, qo'shiq aytish.

    Ushbu misollardagi ikkinchi so'z, aniq bo'lmagan fe'ldir. Endilikda stressni ko'rib chiqing. Agar oxir-oqibat stressda (sevgi, tebranish) bo'lsa, unda bu fe'l birinchi konkugatsiyani anglatadi va agar stresssiz bo'lsa - bu ikkinchi konkugatsiyaning fe'lidir. Umuman olganda, ikkinchi konkugugatsiyada shaxsiy bo'lmagan shaxsiy tugmalari (yopishtiruvchi, ride va boshqalar) va o'n oltita fe'lni o'z ichiga olgan fe'llar kiradi - qoidalarga nisbatan istisno (ular mualliflarning javoblarida berilgan).

    birinchi birlashish fe'llar bilan tugaydi: y, th, -esh, -et, -em, -ete, Ym, -yut.

    Ikkinchi konjugatsiyada sonli fe'llar kiradi: -y, -yu, -ish, -it, -im, -it, -at, -yat.

    Konfiguratsiyalar ko'p kon'yukli fe'llar yordamida amalga oshirilishi mumkin, bu fe'lning o'zgarishi bilanoq, ham birinchi, ham ikkinchi kontseptsiyaning oxiriga ega bo'lishi mumkin: birinchi konjugatsiya - o'tirish - ikkinchi konjugatsiya.

  • fe'lning oxirgi urg'usiz bo'lsa, u, aylantirmoq, sabr tashqari ((nima qilish kerak? nima qilish kerak?) end faloliyatda AKT da bo'lsa. (tuklarni tashqari, yotar asoslanadi), 2 birlashtirish, agar faloliyatda AKT emas noma'lum shaklida qo'yish zarur keyin oxirida), ushlab haydovchi, nafas, ayirish, keyin 1 spryazheniya.Esli chek eshitib :. ed.chisle yilda xat E oqibati, 1 keyin o'ralgan bo'lsa, tomosha ko'rib nafrat bog'liq, va xafa oradan bo'lsa , keyin 2 (masalan, yoz-2 spr., po-1spr)

  • Birlashtirish - orqali fe'lning bir grammatik kategoriya, shaxs va raqami, uning o'zgarish belgilaydigan, u shubhasi bo'lgan oxirgi harfi aytganda yozish uchun, nima, bir odamni aytish mumkin. Rus tilida 2 ikkita fe'lning ikkita kon'yugatsiyasi mavjud: birinchi va ikkinchi. Biz buni maktabdan bilamiz. Ulardan qaysi biriga tegishliligiga qarab, va uning oxirida yozilishi kerak bo'lgan xat tanlovi mavjud. O'tmish vaqtlari bilan biroz osonroq, ularning konjugatsiyalari yo'q. va rus tilida harakatlar olish bilan shug'ullanish uchun qanday, bu Rossiya darslarida bolalar uchun berilgan beshinchi sinfdan bo'lgan juda murakkab davri va she'r emas, yordam berishi mumkin

    Bir fe'lning konyunkturasini qanday aniqlash mumkin?

  • Vaboning kon'yugatsiyasini aniqlash oson. Buni amalga oshirish uchun fe'lni noma'lum shaklga qo'ying va ular nima bilan tugashini ko'ring. Shunday qilib, 2 konjugasyon uchun barcha fe'llarga faloliyatda AKT istisnolarni o'z ichiga oladi - (ular 1 konjugasyon qarang) suqadigan, olish uchun. -et, Mash'arul, -Ular, -yt, -yat va hokazo bilan tugaydigan barcha boshqa fe'llar 1 tuslanish bor. Lekin istisnolar (toqat, aylantirmoq, xafa, nafrat, bog'liq, qara, ushlab, qarang haydovchi, eshitish, 11 konjugasyon uchun mos ravishda qissa qaysi, nafas olish) glagolov- 1 bor.

    А еще необходимо помнить, что в русском языке есть разноспрягаемые глаголы. Такие глаголы могут иметь окончания как первого, так и второго спряжения.

  • 1) Avval vertexning vertexning oxiri yoki yo'qligini aniqlang.

    Agar fe'lning oxirida stressli unli bo'lsa:

    • 1-ning fe'llari quyidagicha tugaydi: -et, -em, -et, -out (-yut), -y (-yu), ovqat.
    • -ish, -im, -um, -ite, -Ular, -yat: 2-oxir fe'llar tuslanish quyidagi bo'ladi.

    2) Agar fe'lning oxirida unli urma bo'lmasa, konkugatsiya infinitiv tomonidan aniqlanishi kerak. Agar "infinitive" shaklida "ittot" shaklida fe'l bo'lsa, bu 2-konkugatsiyaning fe'lidir. Istisnolar: Tiklash, soch olish, shishish va qurish.

    11-ning 2-sonli fe'llarini tugatish bilan birga eslab qolish kerak "; qaramlik, ko'rish, nafratlantirish, toqat qilish, eshitish, aylantirish, nafratlantirish, nafas olish, haydash, ushlab turish, qarash.

    Unlining oxirida unli tovushga ega barcha boshqa fe'llar - 1-konkugatsiya.

Chop etish uchun do'st, PDF & Email
Yuklanmoqda ...

a Izoh qo'shish

Sizning e-mail chop qilinmaydi. Kerakli joylar belgilangan *